
Актуальність. На сучасному етапі розвитку банківської системи України все більш швидкими темпами зростає попит клієнтів банків на дистанційні банківські послуги. Надання даних послуг значно полегшує проведення переказів або платежів, а також прискорює цей процес. Немає необхідності витрачати час на чергу в філіях банків і проводити платіж в них.
Також даний вид банківських послуг вигідний і для українських банків. З впровадженням Інтернет-банкінгу банки можуть значно збільшити клієнтську базу і знизити витрати на персонал і мережу філій. Однак це вимагає інвестицій, на що банки в Україні йдуть неохоче.
Надання дистанційних послуг дає можливість здійснювати не тільки оплату послуг або товарів сидячи за комп’ютером, але і перевіряти наявність грошей на рахунку, отримувати виписки з рахунку про здійснені операції, здійснювати перекази на інші рахунки та банківські картки, поповнювати баланси на сім-картах в мобільних телефонах і здійснювати ще безліч операцій.
На сьогоднішній день в Україні Інтернет-банкінг не користується великим попитом серед клієнтів банків. Причин цьому існує безліч, серед яких: невпевненість громадян України в безпеці своїх коштів, часті спроби шахрайства в Інтернеті, небажання самих банків здійснювати вкладення власних коштів у розвиток даного банківського продукту.
Однією з проблем, з якою безліч клієнтів не використовують Інтернет-банкінг, полягає у відсутності Інтернет зв’язку в багатьох населених пунктах і відсутність комп’ютерів у багатьох сім’ях. Але сьогодні технології постійно розвиваються, і можливість підключитися до Інтернету незабаром матиме практично кожен українець.
Американські фахівці після дослідження сайтів банків прийшли до висновку, що багато з них мають незахищені області, які можуть стати причиною втрати коштів з рахунку клієнтом банку. На майже 50% банківських сайтах поля для авторизації розміщуються на незахищених сторінках.
Однак ці проблеми не є сильно поширеними серед банків України, тому послуги Інтернет-банкінгу в Україні надає незначну кількість банків. Дані проблеми найбільш часто зустрічаються в США.
В Україні дана банківська послуга тільки почала розвиватися. Завдяки Інтернет-банкінгу клієнт банку може погасити кредит або поповнити депозит, не відходячи від комп’ютера. Але здійснювати перекази в більшості українських банків Інтернет-банкінг дозволяє лише між рахунками і картками, відкритими даними банком. Стандартними можливостями, які надаються найбільшими банками України, при використанні Інтернет-банкінгу є: можливість отримання виписки по рахунках, переказ коштів між власними рахунками і можливість відправлення платежу в гривні.
Також це є простим способом дізнатися чи здійснилася Інтернет покупка. Віртуальні магазини, після того як проводять провірку імені домену і будують на його основі свій асортимент, часто пропонують можливість онлайн платежів. При такому ході подій, дуже корисним є банкінг або система ПриватБанку “Приват24”. Вона дозволяє не тільки здійснювати перекази між рахунками і картками ПриватБанку, але і виробляти переклади платежі на рахунки інших банків, як в межах України, так і за кордон за допомогою системи Western Union. Але при використанні даної системи виникає нова проблема – дорожнеча переказів з використанням Western Union. Таким чином, перед банками стоїть завдання знизити вартість користування і комісії при здійсненні платежів.
Однак Інтернет-банкінг є захищеним і більш ефективним конкурентом електронним грошам, які зараз швидко поширюються серед користувачів Інтернет. Електронні гроші є менш захищеним способом здійснювати платежі та перекази, при цьому сплачується такий же банківський відсоток за послуги та відсотки при поповненні віртуального рахунку.
Ми вважаємо, що Інтернет-банкінг необхідно надавати на безоплатній основі. Таким чином, банки зможуть збільшувати число клієнтів і отримувати більше прибутку за рахунок комісійних при здійсненні платежів з використанням даної послуги.
Незважаючи на поширеність надання Інтернет-банкінгу в розвинених країнах в США всього 3% активно користується послугою дистанційного обслуговування, в Європі Інтернет-банкінг використовується 4% жителів. В Україні Інтернет-банкінгом користується близько 4-5% клієнтів банків, більша частина яких обслуговується в ПАТ «ПриватБанк».
Впровадження системи інтернет-банкінгу коштує від 20 тис. до 3,5 млн. доларів в залежності від різноманітності функцій системи та її виробника. Існує безліч технологічних рішень, що відрізняються по функціональності і можливостям інтеграції з банківськими системами. Для більшості банків подібні інвестиції не представляються обґрунтованими.
Банкам також необхідно забезпечити захищеність здійснення операцій шляхом використання різного роду способів підтвердження від секретних слів і паролів, до використання смс-сервісів для підтвердження транзакцій, як це передбачено в системі “Приват24”. Необхідно також проводити роз’яснювальні бесіди з клієнтами, які підписуються на користування даною послугою та інструктування їх з безпечного користування, щоб уникнути помилок, які допускаються клієнтами. Безліч клієнтів не можуть зберегти дані в таємниці і випадково можуть їх оприлюднити, чим скористаються шахраї. Необхідно ознайомити їх з безпечним зберіганням інформації.
Таким чином, Інтернет-банкінг в Україні в останні роки активно розвивається і вдосконалюється. Банки постійно проводять дослідження і впроваджують нові технології та розробляють нові способи захисту і кодування інформації про рахунки і паролі користувачів.
На сьогоднішній день ринок Інтернет-банкінгу в Україні тільки формується і банківському сектору належить ще безліч впроваджень для створення повноцінної, функціональної, захищеної та ефективної системи Інтернет-банкінгу.
В сучасній Україні лише незначне число клієнтів використовують Інтернет-банкінг. З них дві третини це приватні фізичні особи. Ця банківська послуга не користується особливою популярністю, тому клієнти побоюються шахрайства з боку зловмисників, а також багато хто з користувачів не володіють достатніми знаннями по безпечному використанню Інтернет-банкінгу.
Банкам необхідно здійснювати інвестиції в розробку нових видів послуг з використанням Інтернет-банкінгу та впроваджувати нові технології для забезпечення захищеного й ефективного обслуговування своїх клієнтів.
Січень 26th, 2013 → 3:35 pm
0