Вища нервова діяльність людини

Лютий 3rd, 20128:07 am

0


Вища нервова діяльність людини

Складність поведінки людини. Поведінка людини різко відрізняється від поведінки тварин, навіть найбільш високоорганізованих. Тільки людині властиві такі складні прояви діяльності головного мозку, як високорозвинута свідомість, абстрактне мислення і зв’язана з ними мова. Всі ці особливості вищої нервової діяльності поступово розвинулись у людини в зв’язку з її суспільною працею, завдяки якій люди змогли свідомо впливати на природу. Проте й ці найскладніші форми поведінки людей тісно пов’язані з утворенням умовних рефлексів, їх гальмуванням, розрізненням подразнень.

Утворення умовних рефлексів у людини починається з перших днів життя дитини. День у день, коли мати годує немовля, його тільце перебуває у певному положенні. І це положення незабаром стає для нього умовним подразником, який завжди підкріплюється безумовним — прийманням їжі (більше про умовні та безумовні рефлекси Ви зможете знайти на сайті – медицина справочник). Уже коли немовляті минає один-два тижні, в нього виразно проявляється умовний рефлекс: досить взяти його на руки у положенні, звичайному для годування, як воно починає робити губками і язичком сисні рухи.

Минають дні, тижні, і кількість умовних рефлексів у грудної дитини дедалі збільшується. Умовним харчовим подразником стає для неї вигляд матері. Чотиримісячне немовля пізнає матір, тягнеться до неї рученятами. Така сама реакція немовляти і на пляшечку, з якої воно смокче молоко. Починають у нього вироблятися і оборонні умовні рефлекси. Чайною ложечкою йому вливають в рот неприємні на смак ліки. І вигляд ложечки стає умовним подразником: побачивши її, дитина плаче, відштовхує ложечку.

Дитина підростає. Її перестають годувати з пляшечки. Тепер її годують смачною їжею з ложечки, і оборонний рефлекс на цей предмет гальмується, згасає. Він замінюється новим умовним рефлексом, в якому ложечка стає умовним харчовим подразником, і тепер, побачивши її, дитина тягнеться до неї.

Так з часом під впливом подразнень навколишнього середовища у дитини утворюється дедалі більше умовних рефлексів. Ось навколо однорічної дитини літає золотиста оса. Дитина тягнеться до неї рученятами, хапає її. І поєднання вигляду комахи з пекучим болем приводить до утворення оборонного умовного рефлексу. Тепер, побачивши осу, дитина плаче, ховає рученята за спину.

Такі умовні рефлекси малих дітей не відрізняються від тих, які утворюються у тварин. Такі рефлекси не втрачають свого значення і для дорослих людей. Вони проявляються в нас повсякчасно.
Коли ми бачимо смачну їжу, у нас починає «котитися слинка», коли чуємо побрязкування посуду, збуджуються наш апетит, ми не доторкаємося каструлі, якщо з-під її кришки виривається пара. Прокидаємося ми, коли задзвонить будильник. Стрілка годинника сигналізує нам про те, що пора снідати і йти до школи. Навчальні заняття в школі починаються і кінчаються за дзвоником.

Спостерігається у нас і гальмування умовних рефлексів. Так, раптовий оглушливий удар грому припиняє виділення слини, яке вже почалося, коли ми побачили смачну їжу. Це — зовнішнє гальмування.

Розглянемо приклад внутрішнього гальмування в людини. Одягнувши новий одяг, ми в перші дні простягаємо руку за носовою хусточкою, гаманцем до того місця, де на старому одязі була кишеня. Але кишені на тому місці немає. Рефлекс, який не має підкріплення, з часом згасає. У нас утворюється новий умовний рефлекс, і ми безпомилково опускаємо руку в кишеню того одягу, який носимо тепер.

Такі умовні рефлекси, як відомо, визначають поведінку тварин, але вони далеко не вичерпують всієї складності вищої нервової діяльності людини, яка пізнає навколишній світ і активно впливає на нього. У пізнаванні людиною навколишнього світу особливого значення набуло слово.

Значення слова. Слово сприймає тільки людина. Воно має першорядне значення в житті людей. Слово є своєрідним подразником для більшості наших умовних рефлексів. Зрозуміти це вам допоможе простий дослід.

Вища нервова діяльність людини – Частина 2