
Значні зміни в тактиці фізичної реабілітації хворих на інфаркт міокарда (ІМ), що відбулися в останні роки, вимагають одержання об’єктивної інформації про функціональний стан серцево-судинної системи та її реакції на дозовані навантаження в найбільш ранні строки хвороби. Ця інформація відіграє важливу роль в індивідуалізації лікування та реабілітації хворих на ранніх термінах стаціонарного етапу і в періоди санаторного та поліклінічного відновного лікування.
У хворих з хронічною серцевою недостатністю (ХСН) виконання велоергометрії або тредмілтеста пов’язане зі складнощами, зумовленими важким станом хворих. Крім того, при проведенні цих навантажувальних проб необхідно наявність медичного персоналу, що володіє основами реанімаційних заходів. Тому, в даний час для вибору адекватних фізичних навантажень пацієнтам з ішемічною хворобою серця (ІХС), які перенесли ІМ і мають симптоми ХСН використовується більш проста фунціональна проба з 6-хвилинною ходьбою. Суть її полягає у вимірюванні того відстані, яку хворий проходить в зручному йому темпі за 6 хв. Якщо у хворого під час проби з’являється або посилюється задишка, втома, запаморочення або які-небудь інші симптоми, то вони реєструються лікарем або реабілітологом і служать підставою для вирішення питання про необхідність припинення проби. Дуже важливо потурбуватися, щоб на момент тесту десь поряд була холодна очищена вода. Очищувати воду потрібно всім людям, особливо добре це виходить за допомогою фильтрів бар’єр Київ.
6-хвилинна ходьба проводиться в коридорі довжиною 30 м і більше, розділеному на інтервали в 1 м. Кожен хворий проходить спеціальний інструктаж. Метою цієї проби є визначення того максимального відстані, яку хворий може пройти за 6 хв. Він починає ходьбу з певної точки, доходить до 30-метрової позначки, відразу повертається назад і продовжує ходьбу знову.
При необхідності можна уповільнити темп ходьби. Якщо ж хворий не відчуває задишки або м’язової втоми, можна не сповільнювати темп ходьби. Якщо пацієнт піде дуже швидко і буде змушений зупинитися, то ця пауза також включається в 6-хв. Тест ходьби проводиться всім хворим двічі з інтервалом 4-5 годин для уточнення дистанції і визначення відновлення.
Стан пацієнтів, здатних за 6 хв подолати від 426 до 550 м, відповідає легкого ХСН (I функціональний клас); від 300 до 425 м. – помірної ХСН (II функціональний клас); від 150 до 300 м – середньої ХСН (III функціональний клас ); менше 150 м – тяжкою ХСН (IV функціональний клас). Пройдена дистанція менше 300 м відповідає несприятливому прогнозу.
Тест досить корисний і інформативний за цілою низкою параметрів. Його проведення можливе практично у всіх хворих з ХСН, незалежно від ступеня вираженості серцевої декомпенсації, так як він цілком наближається до повсякденної фізичної активності хворих. Крім того, для виконання цього тесту не потрібно спеціального устаткування, він простий у проведенні, безпечний, добре відтворюємо, з його допомогою можна достовірно судити про фізичну активність, толерантності хворих з ІХС, ІМ, ХСН, до фізичного навантаження та її динаміці під впливом лікування і реабілітації.
На підставі отриманих при тестуванні даних пацієнтові рекомендуються адекватні його функціональним можливостям фізичні навантаження.
Січень 16th, 2013 → 11:33 am
0